1974 Rolex Oyster Perpetual Datejust 14K and Stainless Steel Watch
Item Details
A 1974 Rolex Oyster Perpetual Datejust wristwatch. A classic Rolex style that is displayed in the bold design of a white dial with gold-tone indexes, baton-style hands, and the iconic cyclops covered date window. This vintage watch also features a 14K gold fluted bezel and a stainless steel case. The timepiece is displayed on an unusual integral Jubilee bracelet made of 14K yellow gold and stainless steel.
Condition Details
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- magnified date window.
- includes box.
- dial is refinished.
- non quick set.
- winding is somewhat laborious.
- non-original Flange with minute track is not stable and moves out of place.
- includes service box with cloth.
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Oyster Perpetual Date |
| Model Number: | Ref.# 1630 |
| Serial Number: | 41XXX,XX |
| Case to Case (mm): | 36.00 |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback Material: | Stainless Steel |
| Total Weight (grams): | 122.22 |
| Movement: | Automatic 1570, 26 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1974 |
| Markings to Inside: | Montres Rolex S.A. Geneva Switzerland, Patented, Stainless Steel, 1650 |
| Functions: | Date |
| Bracelet/Fob Material: | 14K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Clasp Style: | Fold Over |
| Total Length: | 8.75" |
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMGA83383







