2005 Rolex Datejust 18K White Gold and Stainless Steel Diamond Watch
Item Details
A 2005 Rolex Datejust 18K white gold and stainless steel with diamonds. The Datejust is considered to be the classic watch of reference with its bold yet elegant design that includes an automatic movement and a stainless steel case with a screw-down Twinlock crown. This unique watch also features an 18K white gold bezel finished with forty round brilliant cut diamonds and a soft pale dial with diamond hour markers, baton-style hands, and a classic Datejust magnified date window. The timepiece is also displayed on a non-Rolex leather bracelet with a stainless steel buckle clasp.
Condition Details
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- aftermarket diamond bezel.
- aftermarket diamond dial.
- magnified date window.
- screw-down twinlock crown.
- non-Rolex bracelet.
- scratches on the case and crystal.
- total diamond carat weight is 0.90 ctw.
| Brand: | Rolex |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Datejust |
| Model Number: | 79160 |
| Case to Case (mm): | 26.00 |
| Bezel Material: | 18K White Gold |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback Material: | Stainless Steel |
| Total Weight (grams): | 33.50 |
| Movement: | Rolex Cal. 2235, Automatic, Quick set Date, 31 Jewels |
| Estimated Production Year: | 2005 |
| Markings to Inside: | Rolex Geneva Switzerland, Stainless Steel, Rolex S.A., 2060 |
| Functions: | Date |
| Watch Details: | Diamond Hour Markers |
| Bracelet/Fob Material: | Stainless Steel, Leather |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 8.00" |
| Primary Stone(s) Location: | Bezel |
| Primary Stone(s) Type: | Diamond |
| Primary Stone(s) Shape: | Round Brilliant Cut |
| Primary Stone(s) Dimensions: | 1.70 mm |
| Total Primary Stone(s) Carat Weight: | 0.80 ctw |
| Primary Stone(s) Color Grade: | H – I |
| Primary Stone(s) Clarity Grade: | SI1 – I1 |
| Secondary Stone(s) Location: | Dial |
| Secondary Stone(s) Type: | Diamond |
| Secondary Stone(s) Shape: | Round Brilliant Cut |
| Secondary Stone(s) Dimensions: | 1.30 mm |
| Total Secondary Stone(s) Carat Weight: | 0.10 ctw |
| Secondary Stone(s) Color Grade: | I – J |
| Secondary Stone(s) Clarity Grade: | SI2 – I1 |
- This item has been evaluated and verified by a GIA Graduate Gemologist.
- All diamond and gemstone grading is done under GIA standards as the mounting permits, where gemstones are present; where mountings impede accurate measurements, (estimated) dimensions are provided. All weights and measurements are estimated and approximate. Weights are inclusive of all materials. Treatments for jadeite and other gemstones are assumed unless otherwise noted.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated by a Watch Specialist using industry standard testing to ensure metal content and accuracy. All weights and measurements are estimated and approximate.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMGA82607







