View all items from Fine Jewelry and Coin Sale sale
Vintage Audemars Piguet Ultra-Thin 18K White Gold Watch
Item Details
Condition Details
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- personalized case back.
- the dial is refinished.
| Brand: | Audemars Piguet |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Case to Case (mm): | 31.50 |
| Bezel Material: | 18K White Gold |
| Case Material: | 18K White Gold |
| Caseback Material: | 18K White Gold |
| Total Weight (grams): | 24.30 |
| Movement: | Audemars Piguet Cal. 2003, Stem Wind, 17 Jewels |
| Markings to Inside: | Audemars Piguet Swiss, 18K 0.750, Helvetia Head Hallmark, Poincon de Maitre No. 5: Key of Geneve #23 |
| Bracelet/Fob Material: | Leather, Stainless Steel |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.00" |
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated by a Watch Specialist using industry standard testing to ensure metal content and accuracy. All weights and measurements are estimated and approximate.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG995265







