View all items from Art, Décor & Jewelry sale
Vintage Edox 18K Yellow Gold Stem Wind Watch
Item Details
Condition Details
- not running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- the crown is missing and the tip of the stem is broken.
- the crystal is scratched.
- visible scratches and marks on the case consistent with age and wear.
| Brand: | Edox |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Case to Case (mm): | 32.00 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Total Weight (grams): | 23.50 |
| Movement: | Edox signed AS Cal. 1525, 19 Jewels |
| Markings to Inside: | 18K 0.750 Swiss Helvetia Head Hallmark, Poincon de Maitre No.1:Hammer Head 121 |
| Functions: | Subdial |
| Bracelet/Fob Material: | Leather, Stainless Steel |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.00" |
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated by a Watch Specialist using industry standard testing to ensure metal content and accuracy. All weights and measurements are estimated and approximate.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG930938







