View all items from Art, Décor, Collectibles & Jewelry sale
1953 Longines 14K White Gold Stem Wind Watch
Item Details
Condition Details
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- the crystal is very scratched.
| Brand: | Longines |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Case to Case (mm): | 15.50 |
| Bezel Material: | 14K White Gold |
| Case Material: | 14K White Gold |
| Caseback Material: | 14K White Gold |
| Total Weight (grams): | 14.00 |
| Movement: | Longines Cal. 14.16, 17 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1953 |
| Markings to Inside: | LONGINES-WITTNAUER WATCH CO. INC. NEW YORK GENEVA MONTREAL 14K Gold, 430, 06723 |
| Bracelet/Fob Material: | Gold Filled |
| Clasp Style: | Fold Over |
| Total Length: | 6.75" |
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated by a Watch Specialist using industry standard testing to ensure metal content and accuracy. All weights and measurements are estimated and approximate.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG900780







