View all items from Fine Jewelry with Diamonds & Gemstones sale
Vintage Lucien Piccard 14K Gold Stem Wind Watch
Item Details
Condition Details
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- some of the bezel numerals are missing their black paint.
- the crystal is crazing and scratched.
- the bracelet is bent slightly and has broken links by the clasp.
| Brand: | Lucien Piccard |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Case to Case (mm): | 28.00 |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Case Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Total Weight (grams): | 43.10 |
| Movement: | Lucien Piccard Cal. (ETA Cal. 2512 base) 17 Jewels |
| Markings to Inside: | 56, 14K 0.585, Poincon de Maitre No. 1: Hammer Head 941, Swiss Squirrel Hallmark |
| Bracelet/Fob Material: | 14K Yellow Gold |
| Clasp Style: | Fold Over |
| Total Length: | 6.75" |
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated by a Watch Specialist using industry standard testing to ensure metal content and accuracy. All weights and measurements are estimated and approximate.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG938754







