View all items from MARCH PREMIER sale
1984 Rolex Datejust 18K Gold and Stainless Steel Automatic Watch
Item Details
| Brand: | Rolex |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Datejust |
| Model Number: | 69173 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Rolex Cal.2135, Quick Set, 29 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1984 |
| Functions: | Date |
| Bracelet/Fob Material: | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Bracelet/Fob Style: | Jubilee |
| Clasp Style: | Fold Over |
| Total Length: | 6.25" |
Condition
- running at time of evaluation.
- aftermarket “Tiffany Ble Dial”..
- fluted bezel.
- twin lock crown.
- the bracelet links are stretched.
- the crystal is scratched.
- minor wear to the case and case back
Dimensions
- lug to lug measurement is 32.50 mm.
- case to case measurement is 26.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, 51.90 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated by a Watch Specialist using industry standard testing to ensure metal content and accuracy. All weights and measurements are estimated and approximate.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG902866







