View all items from Fine Furnishings, Décor, Collectibles and Art sale
Gruen Veri Thin Precision 14K Gold Watch, Circa 1942
Item Details
| Brand: | Gruen |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Veri-Thin |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Case Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | 440, 17 Jewels |
| Markings to Inside: | Wadsworth14K Gold, Cased and Timed in USA By Gruen Watch Co., G466201 |
| Functions: | Subdial |
| Bracelet/Fob Material: | Leather |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.25" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- sunken seconds subdial.
- the dial is refinished.
Dimensions
- lug to lug measurement is 33.80 mm.
- case to case measurement is 23.20 mm.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG900904







