1984 Rolex "Datejust President" 18K Yellow Gold Automatic Watch
Item Details
A 1984 Rolex Datejust President 18K yellow gold automatic wristwatch. A luxury watch that sets the standard for excellence with an 18K yellow gold fluted bezel that frames a blue dial with stick hour markers, baton-style hands and a magnified date window. This distinctive watch also features an 18K yellow gold case and crown and the timepiece is displayed on an 18K yellow gold President style bracelet with a hidden deployment style clasp.
| Brand: | Rolex |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Datejust President |
| Model Number: | 69178 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | Rolex CAl. 2135, 29 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1984 |
| Markings to Inside: | Montres Rolex SA, Geneva Switzerland, 18K 750, Key of Geneve #12 Makers Mark, Swiss Helvetia Hallmark, 750, 69000A. |
| Functions: | Date, Screw Lock Crown |
| Bracelet/Fob Material: | 18K Yellow Gold |
| Bracelet/Fob Style: | President |
| Clasp Style: | Deployment |
| Total Length: | 6.50" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- fluted bezel.
- magnified date window.
- screw lock crown.
- includes manual.
- the bracelet is slightly stretched, consistent with age.
Dimensions
- lug to lug measurement is 33.00 mm.
- case to case measurement is 26.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 70.00 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated by a Watch Specialist using industry standard testing to ensure metal content and accuracy. All weights and measurements are estimated and approximate.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG896972







