View all items from JANUARY EXCEPTIONAL JEWELRY & TIMEPIECES sale
Omega Constellation Automatic Chronometer Watch
Item Details
| Brand: | Omega |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Constellation |
| Model Number: | Ref. 368.1201 |
| Bezel Material: | Stainless Steel, 18K Gold |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Signed OMEGA 1120, 23 Jewels |
| Estimated Production Year: | 2006 |
| Markings to Inside: | 368.1201 ACIER INOXYDABLE FAB SUISSE SWISS MADE |
| Functions: | Date |
| Bracelet/Fob Material: | Stainless Steel, 18K Gold |
| Bracelet/Fob Style: | Custom |
| Clasp Style: | Fold Over |
| Total Length: | 6.50" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
Dimensions
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 99.50 grams.
- lug to lug 38.00 mm.
- case to case 36.00 mm.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG829289







