View all items from Brands We Love & Classic Jewelry sale
Hamilton 14K and Diamonds Stem Wind Watch
Item Details
| Brand: | Hamilton |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 14K White Gold |
| Case Material: | 14K White Gold |
| Caseback Material: | 14K White Gold |
| Movement: | Hamilton 730, 17 Jewels |
| Functions: | Subdial |
| Bracelet/Fob Material: | Leather |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.00" |
| Primary Stone(s) Location: | Bezel |
| Primary Stone(s) Type: | Diamond |
| Primary Stone(s) Shape: | Single Cut |
| Primary Stone(s) Dimensions: | 1.40 mm |
| Total Primary Stone(s) Carat Weight: | 0.50 ctw |
| Primary Stone(s) Color Grade: | H – I |
| Primary Stone(s) Clarity Grade: | SI1 – I1 |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- custom aftermarket diamond bezel.
- running seconds subdial.
- the dial is refinished.
- stem and crown are severely bent.
Dimensions
- lug to lug measurement is 32.00 mm.
- case to case measurement is 32.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 27.50 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG807032







