View all items from Antique Furniture, Sterling Silver, Décor & Jewelry sale
Antique M.I. Tobias 14K Gold Pocket Watch with 18K Gold Dial
Item Details
| Brand: | M.I. Tobias |
| Style: | Antique |
| Type: | Pocket Watch |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Case Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Key Wind & Set, 13 Jewels |
| Markings to Inside: | W.J., 10433, M.I. Tobias & Co., Lever Escapement No. 10433, 13 Jewels, Parachute Compensation |
| Functions: | Subdial |
Condition
- not running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- seconds subdial.
- the bezel, case and case back are 14K yellow gold.
- the dust cover and dial test at 18K yellow gold.
Dimensions
- case to case measurement is 49.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 77.20 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG799973







