View all items from Holiday Sparkle sale
Vintage J. Schulz 14K Rose Gold and Ruby Retro Watch
Item Details
| Brand: | J. Schulz |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 14K Rose Gold |
| Case Material: | 14K Rose Gold |
| Caseback Material: | 14K Rose Gold |
| Movement: | J. Schulz Signed AS Cal.1246, 17 Jewels |
| Markings to Inside: | 14K, 14703 |
| Bracelet/Fob Material: | 14K Gold |
| Bracelet/Fob Style: | Cord |
| Clasp Style: | Jewelry Clasp |
| Total Length: | 6.75" |
| Primary Stone(s) Location: | Case |
| Primary Stone(s) Type: | Ruby |
| Primary Stone(s) Details: | Lab Grown |
| Primary Stone(s) Shape: | Square |
| Primary Stone(s) Dimensions: | 2.75 mm x 2.75 mm |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- blued steel hands.
Dimensions
- lug to lug measurement is 28.00 mm.
- case to case measurement is 14.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 24.40 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated by a Watch Specialist using industry standard testing to ensure metal content and accuracy. All weights and measurements are estimated and approximate.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG762708







