View all items from Décor & Vintage Jewelry sale
1918 Waltham 14K Yellow Gold Octagonal Watch
Item Details
| Brand: | Waltham |
| Style: | Antique |
| Type: | Wristwatch |
| Serial Number: | 22276101 |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Case Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Waltham Lady Waltham L – 10 Stem Wind, 15 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1918 |
| Markings to Inside: | 14K Solidarity, 14K, 585/1000 Fine, 445712 |
| Bracelet/Fob Style: | NATO |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 8.25" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- the bracelet is nylon and base metal.
- blued Breguet hands.
– scratched crystal.
Dimensions
- lug to lug measurement is 28.00 mm.
- case to case measurement is 24.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 17.40 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated by a Watch Specialist using industry standard testing to ensure metal content and accuracy. All weights and measurements are estimated and approximate.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG762707







