View all items from Art, Décor, Sterling Silver, Asian Antiquities & Jewelry sale
Vintage Halsa Chronograph 18K Rose Gold Stem Wind Watch
Item Details
| Brand: | Halsa |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 18K Rose Gold |
| Case Material: | 18K Rose Gold |
| Caseback Material: | 18K Rose Gold |
| Movement: | Nastrix Corp. Signed Landeron Cal.51, 17 Jewels |
| Markings to Inside: | Beguelin & Co. Swiss |
| Functions: | Chronograph |
| Bracelet/Fob Material: | Leather, Stainless Steel |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.50" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- 30 minute chronograph.
- running seconds subdial.
- antimagnetic dust cover underneath the case.
- back is base metal.
Dimensions
- lug to lug measurement is 44.00 mm.
- case to case measurement is 38.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 52.60 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated by a Watch Specialist using industry standard testing to ensure metal content and accuracy. All weights and measurements are estimated and approximate.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG790094







