View all items from REMARKABLE FINDS sale
Rolex 14K Gold Stem Wind Watch
Item Details
A Rolex 14K gold stem wind wristwatch. A classic luxury watch designed with a 14K yellow gold case that holds a silvered dial with gold-tone baton-style hands and stick hour markers set under a faceted edge crystal. This luxury watch also features a 14K yellow gold openwork (non Rolex) bracelet with a jewelry clasp.
| Brand: | Rolex |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Case Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | 1400, Stem Wind, 17 Jewels |
| Markings to Inside: | Rolex, 9, 462, 9 |
| Bracelet/Fob Material: | 14K Yellow Gold |
| Bracelet/Fob Style: | Open Link |
| Clasp Style: | Jewelry Clasp |
| Total Length: | 6.50" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- faceted edge crystal.
- non-Rolex bracelet.
Dimensions
- lug to lug measurement is 28.00 mm.
- case to case measurement is 14.60 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 16.00 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG769367







