Cartier Santos "Octagon" 18K and Stainless Steel Quartz Watch
Item Details
A Cartier Santos Octagon 18K and stainless steel quartz wristwatch. This elegant watch features an octagon-shaped case with an 18K yellow gold bezel that frames a classic Cartier opaline dial with black Roman numeral hour markers, blued baton-style hands, and a date window at three o’clock. The timepiece also features a blue sapphire glass crystal crown accent and is set on a stainless steel bracelet with 18K yellow gold rivets and a stainless steel deployment style clasp.
| Brand: | Cartier |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Octagon |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | Cartier Cal.687, 7 Jewels |
| Functions: | Date |
| Bracelet/Fob Material: | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Bracelet/Fob Style: | Link |
| Clasp Style: | Deployment |
| Total Length: | 6.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- date window at 3 o’clock.
- blued hands.
- synthetic blue spinel crown accent.
- the crystal is scratched.
Dimensions
- lug to lug measurement is 31.00 mm.
- case to case measurement is 24.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 46.60 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated by a Watch Specialist using industry standard testing to ensure metal content and accuracy. All weights and measurements are estimated and approximate.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG765418







