View all items from Art, Décor, Timepieces & Vintage Jewelry sale
1970 Bulova Accutron Day & Date "P" 14K Gold Tuning Fork Watch
Item Details
| Brand: | Bulova |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Accutron Day & Date “P” |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Case Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Bulova Cal.2182 Electric Tuning Fork, 13 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1970 |
| Functions: | Date |
| Bracelet/Fob Material: | Leather, Base Metal |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.25" |
Condition
- not running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- day and date window at 3 o’clock.
- with quick set date.
- mechanical second-hand hack feature.
- case is dented on the back edge near the case back between 2 and 3 o’clock.
- the crystal has some light scratches.
- the strap buckle has corrosion and wear.
- one strap by lugs is separating.
Dimensions
- lug to lug measurement is 37.00 mm.
- case to case measurement is 33.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 43.30 grams.
Item #
ITMG711338







