1996 Rolex Datejust Stainless Steel and 18K Gold Automatic Watch
Item Details
A 1996 Rolex Datejust stainless steel and 18K gold automatic wristwatch. A luxury watch with the iconic style that the Datejust collection features such as an 18K white gold fluted bezel that frames a Rhodium Roman dial with baton-style hands and a magnified date window. This distinctive watch also features a stainless steel case with a hallmarked screw-lock crown and is displayed on a stainless steel jubilee bracelet with a fold-over clasp.
| Brand: | Rolex |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Datejust |
| Model Number: | 69174 |
| Bezel Material: | 18K White Gold |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Rolex Cal.2135, 29 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1996 |
| Markings to Inside: | Montres Rolex SA. Geneva Switzerland, Patented, Stainless Steel, 6900A |
| Functions: | Date, Screw Lock Crown |
| Bracelet/Fob Material: | Stainless Steel |
| Bracelet/Fob Style: | Jubilee |
| Clasp Style: | Fold Over |
| Total Length: | 7.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- 18K white gold fluted bezel.
- rhodium Roman dial.
- magnified date window.
- cushion inside of the box is flaking.
- includes box and papers.
Dimensions
- lug to lug measurement is 32.50 mm.
- case to case measurement is 26.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 53.00 grams.
Item #
ITMG618108







