2003/2004 Rolex Yacht Master 18K and Stainless Steel Automatic Watch
Item Details
A 2003/2004 Rolex Yacht-Master 18K and stainless steel automatic wristwatch. A watch that defines luxury with an 18K yellow gold bidirectional bezel that frames a blue dial with white geometric hour markers, Mercedes style hands and a magnified date window. This elegant timepiece has a stainless steel case with a gold crown and creates its own distinctive style with an 18K yellow gold and stainless steel Oyster bracelet that has a fold-over clasp.
| Brand: | Rolex |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Yacht Master |
| Model Number: | 169623 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback Material: | Stainless Steel |
| Movement: | 2235 Automatic, 31 Jewels |
| Estimated Production Year: | 2003/2004 |
| Markings to Inside: | Montres Rolex SA. Geneva Switzerland, Stainless Steel, 2270 |
| Functions: | Bidirectional, Date |
| Bracelet/Fob Material: | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Bracelet/Fob Style: | Oyster |
| Clasp Style: | Fold Over |
| Total Length: | 6.75" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- bidirectional bezel.
- magnified date window.
- quickset.
- smooth winding.
Dimensions
- lug to lug measurement is 34.50 mm.
- case to case measurement is 29.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 73.20 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMA00051A







