1978 Rolex Datejust 18K Gold Automatic Watch
Item Details
A 1978 Rolex Datejust 18K gold automatic wristwatch. A luxury watch that sets the standard for excellence with an 18K yellow gold fluted bezel surrounding a champagne dial with stick hour markers, baton style hands and a magnified date window. This distinctive watch also features an 18K yellow gold case and crown and the timepiece is displayed on an 18K yellow gold President style bracelet with a crown covered deployment style clasp.
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Datejust |
| Model Number: | 6917 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | Automatic 2030, 28 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1978 |
| Markings to Inside: | Montres Rolex SA. Geneva Switzerland, 6900, 18K 750 #12 Inside Key of Geneva Hallmark, Helvetia Head and Scales Hallmark for 18K |
| Functions: | Date |
| Bracelet/Fob Material: | 18K Yellow Gold |
| Bracelet/Fob Style: | President |
| Clasp Style: | Deployment |
| Total Length: | 6.25" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- magnified date window.
- includes Garantie Paper with date 12/23/81.
Dimensions
- lug to lug measurement is 32.00 mm.
- case to case measurement is 26.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 64.90 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG614306







