1991 Rolex Datejust Factory Diamond Dial and 18K Gold Automatic Watch
Item Details
A 1991 Rolex Datejust factory diamond dial and 18K gold automatic wristwatch. The iconic Datejust is a luxury watch that blends style and function with features such as a fluted bezel around a champagne dial with ten diamond hour markers, baton-style hands and a magnified date window. This distinctive watch also features a stainless steel case and gold crown and is displayed on an 18K yellow gold and stainless steel classic Jubilee bracelet with a fold-over clasp.
| Brand: | Rolex |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Datejust |
| Model Number: | 69173 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback Material: | Stainless Steel |
| Movement: | 2135 Automatic, 29 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1991 |
| Markings to Inside: | Montres Rolex SA. Geneva Switzerland, Stainless Steel, 69000A |
| Functions: | Date |
| Bracelet/Fob Material: | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Bracelet/Fob Style: | Jubilee |
| Total Length: | 6.75" |
| Primary Stone(s) Location: | Dial |
| Primary Stone(s) Type: | Diamond |
| Primary Stone(s) Shape: | Single Cut |
| Primary Stone(s) Dimensions: | 1.40 mm |
| Total Primary Stone(s) Carat Weight: | 0.13 ctw |
| Primary Stone(s) Color Grade: | F – G |
| Primary Stone(s) Clarity Grade: | IF – VVS1 |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- factory diamond dial.
- quick set.
- date change at 3:00 am.
Dimensions
- lug to lug measurement is 33.00 mm.
- case to case measurement is 26.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 55.00 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by an independent Certified Master Electronic Watchmaker and a Graduate Gemologist.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under Dimensions.
- All diamond and gemstone grading is done under GIA standards as the mounting permits, where gemstones are present; where mountings impede accurate measurements, (estimated) dimensions are provided. All weights and measurements are estimated and approximate; where mountings impede accurate measurements, a calculated estimate is provided. Industry standard and accepted treatments for gemstones are assumed unless otherwise noted.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG642033







