1987 Rolex Zephyr Oyster Perpetual 18K and Stainless Steel Automatic Watch
Item Details
A 1987 Rolex Zephyr Oyster Perpetual automatic wristwatch. A luxury watch that has a very distinct design with features such as an 18K yellow gold engine turned fluted bezel accented with facets. The bezel frames a unique dial that has a clean no date design and features a crosshair motif with the dial divided into four sections, small tritium lume plot hour markers and baton-style hands. This distinctive luxury watch also features a stainless steel case and gold crown and is displayed on a stainless steel and 18K gold Oyster style bracelet.
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Zephyr Oyster Perpetual |
| Model Number: | 67243 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback Material: | Stainless Steel |
| Movement: | 2130 Automatic, 29 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1987 |
| Markings to Inside: | Montres Rolex SA. Geneva Switzerland, Stainless Steel, 6700 |
| Bracelet/Fob Material: | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Bracelet/Fob Style: | Oyster |
| Clasp Style: | Fold Over |
| Total Length: | 6.50" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- crosshair motif dial.
- engine-turned fluted bezel accented with facets.
- resistant to winding.
- needs a new case gasket.
Dimensions
- lug to lug measurement is 32.40 mm.
- case to case measurement is 24.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 51.70 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG642206







