1979 Rolex Datejust 18K Bark Finish President Watch with Diamond Dial
Item Details
A 1979 Rolex Datejust 18K bark finish President wristwatch with diamond dial. A luxury watch that stands alone in style with its 18K yellow gold bark style bezel that frames a two-tone brown dial with eight round brilliant cut diamonds and two tapered baguette cut diamond hour markers, gold baton-style hands and a magnified date window. This elegant watch also features an 18K yellow gold case and crown and is displayed on an 18K yellow gold President bracelet with a bark finish throughout the center and a crown covered deployment style clasp.
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Datejust |
| Model Number: | 6927 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | 2030 Automatic, 28 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1979 |
| Markings to Inside: | Montres Rolex S.A., Geneva Switzerland, 18K 750 with Hallmarks, 6900 |
| Functions: | Date |
| Bracelet/Fob Material: | 18K Yellow Gold |
| Bracelet/Fob Style: | President |
| Clasp Style: | Deployment |
| Total Length: | 6.75" |
| Primary Stone(s) Location: | Dial |
| Primary Stone(s) Type: | Diamond |
| Primary Stone(s) Shape: | Round Brilliant Cut |
| Primary Stone(s) Dimensions: | 1.50 mm |
| Total Primary Stone(s) Carat Weight: | 0.12 ctw |
| Primary Stone(s) Color Grade: | G – H |
| Primary Stone(s) Clarity Grade: | I1 – I2 |
| Secondary Stone(s) Location: | Dial |
| Secondary Stone(s) Type: | Diamond |
| Secondary Stone(s) Dimensions: | 3.00 mm x 1.50 mm x 1.00 mm |
| Total Secondary Stone(s) Carat Weight: | 0.07 ctw |
| Secondary Stone(s) Color Grade: | H – I |
| Secondary Stone(s) Clarity Grade: | SI2 – I1 |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- aftermarket diamond dial.
- bark finish center on the bracelet.
- magnified date window.
- winds smoothly.
- some of the dial diamond culets are chipped.
Dimensions
- lug to lug measurement is 32.00 mm.
- case to case measurement is 26.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 68.70 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by an independent Certified Master Electronic Watchmaker and a Graduate Gemologist.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under Dimensions.
- All diamond and gemstone grading is done under GIA standards as the mounting permits, where gemstones are present; where mountings impede accurate measurements, (estimated) dimensions are provided. All weights and measurements are estimated and approximate; where mountings impede accurate measurements, a calculated estimate is provided. Industry standard and accepted treatments for gemstones are assumed unless otherwise noted.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG642225







