1957 Rolex Oyster Perpetual 14K Gold Automatic Watch
Item Details
A 1957 Rolex Oyster Perpetual 14K gold automatic wristwatch. This is a luxury watch with the aesthetics that makes it a classic style with features such as a 14K yellow gold round bezel that frames a white dial with gold indexes and baton style hands. This exceptional watch also features a 14K yellow case and crown and is displayed on a crocodile bracelet with a gold tone stainless steel buckle clasp.
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Oyster Perpetual |
| Model Number: | 6548 |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Case Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Rolex Cal.1130, 26 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1957 |
| Markings to Inside: | Montres Rolex SA. Geneva Switzerland, Patented, 14K 0.585, Squirrel Hallmark, Key of Geneve #12 Makers Mark, 6548 |
| Bracelet/Fob Material: | Leather |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 8.25" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- the dial has been refinished.
- the cystal is scratched.
Dimensions
- lug to lug measurement is 36.00 mm.
- case to case measurement is 30.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 37.50 grams.
Item #
ITMG613697







