View all items from Luxury Collection sale
Vintage Rolex 14K Stem Wind Watch
Item Details
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Case Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | 1400 Stem Wind, 18 Jewels |
| Markings to Inside: | Montres Rolex SA. Geneva Switzerland, 14K 0.585, 312, J286 with Hallmarks |
| Bracelet/Fob Material: | 14K Yellow Gold |
| Bracelet/Fob Style: | Mesh |
| Clasp Style: | Jewelry Clasp |
| Total Length: | 5.75" |
Condition
- not running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- signed crown.
- signed bracelet.
- plate screw is missing.
Dimensions
- lug to lug measurement is 20.00 mm.
- case to case measurement is 22.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 37.40 grams.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG642554







