Rolex Cellini 18K Gold Stem Wind Watch, Circa 1970
Item Details
A circa 1970 Rolex Cellini 18K white gold stem wind wristwatch. A luxury watch with a classic style that features a square 18K white gold bezel with white gold gradient marks. The bezel is set around a contemporary style silvered dial with silver tone baton style hands. This classic luxury watch also features an 18K white gold case and crown and is displayed on an 18K white gold mesh style bracelet with a jewelry clasp.
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Cellini |
| Model Number: | 3830 |
| Bezel Material: | 18K White Gold |
| Case Material: | 18K White Gold |
| Caseback Material: | 18K White Gold |
| Movement: | Rolex Cal.1600, 19 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1970 |
| Markings to Inside: | Montres Rolex S.A., Geneva Switzerland, 18K 0.750, Helvetia Head Hallmark, Key of Geneve # 29,Makers Mark |
| Bracelet/Fob Material: | 18K White Gold |
| Bracelet/Fob Style: | Mesh |
| Clasp Style: | Jewelry Clasp |
| Total Length: | 6.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
Dimensions
- lug to lug measurement is 22.50 mm.
- case to case measurement is 24.50 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 56.60 grams.
Item #
ITMG577006







