View all items from Luxury Goods Collection sale
Vintage Audemars Piguet 18K Gold Stem Wind Watch
Item Details
| Brand: | Audemars Piguet |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | Audemars Piguet Cal.2002, 18 Jewels |
| Markings to Inside: | Audemars Piguet, Swiss, Helvetia Head Hallmark, 18K, 0.750, Hammer Head #166 Makers Mark |
| Functions: | Subdial |
| Bracelet/Fob Material: | Leather |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- running seconds subdial.
- the dial has been refinished.
Dimensions
- lug to lug measurement is 39.50 mm.
- case to case measurement is 32.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 21.30 dwt.
Item #
ITMG573197







