View all items from Fashion & Jewelry sale
Tiffany & Co. L253 18K Yellow Gold Quartz Watch
Item Details
| Brand: | Tiffany & Co. |
| Type: | Wristwatch |
| Model Number: | L253 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | ETA Cal.980.003, 7 Jewels |
| Markings to Inside: | Tiffany & Co. Swiss Made, 18K 750, T&Co., Saint Bernards Head Hallmark, Common Control Hallmark, Hammer Head # 121, Makers Mark, T980.003 |
| Bracelet/Fob Material: | Leather, Base Metal |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 8.00 |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- the bracelet has a spot.
Dimensions
- lug to lug measurement is 31.50 mm.
- case to case measurement is 25.50 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 13.80 dwt.
Item #
ITMG572718







