Maurice Lacroix Masterpiece Tradition Limited Edition 18K Rose Gold Watch
Item Details
A Maurice Lacroix Masterpiece Tradition limited edition 18K rose gold wristwatch. A limited-edition watch that is one of only eighty-eight pieces making this a unique luxury watch that features a sleek and classic design with a robust but simple round 18K rose gold bezel that frames a contrasting black dial with white Roman numerals, arrow hands, a date window and a running seconds subdial. This watch continues with an 18K rose gold case and the timepiece is displayed on a leather bracelet with an 18K yellow gold buckle clasp.
| Brand: | Lacroix |
| Style: | Limited Edition |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Masterpiece Tradition |
| Bezel Material: | 18K Rose Gold |
| Case Material: | 18K Rose Gold |
| Caseback Material: | 18K Rose Gold |
| Movement: | Maurice Lacroix Cal.ML 158 (Sellita Cal260-1 base), 31 Jewels |
| Functions: | Date, Subdial |
| Bracelet/Fob Material: | 18K Rose Gold, Leather |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.50" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- limited edition of 88 pieces.
- small seconds subdial.
- exhibition caseback.
- includes box and manual.
Dimensions
- lug to lug measurement is 47.00 mm.
- case to case measurement is 40.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 61.80 dwt.
Item #
ITMG608244







