Patek Philippe Gondola 18K Gold Stem Wind Watch
Item Details
A Patek Philippe Gondola 18K gold stem wind wristwatch. A luxury watch that is the epitome of style with a retro style 18K yellow gold rectangular case that frames a champagne dial with black Roman numerals and baton style hands. This distinctive watch also features an 18K yellow gold signed crown and is displayed on a signed 18K integral textured mesh link bracelet with a jewelry clasp.
| Brand: | Patek Philippe |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Gondola |
| Model Number: | 3528/1 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | 175 Stem Wind 1137516, 18 Jewels |
| Markings to Inside: | Patek Philippe 18K 0.750, 2663345, 3528 1 |
| Bracelet/Fob Material: | 18K Yellow Gold |
| Bracelet/Fob Style: | Mesh |
| Clasp Style: | Jewelry Clasp |
| Total Length: | 7.75" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- signed crown .
- signed integral textured mesh link bracelet.
- initials J.R. L. to underside of catch.
Dimensions
- lug to lug measurement is 26.00 mm.
- case to case measurement is 31.60 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 52.20 dwt.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG348509







