View all items from Art, Antique Books, Décor, Vintage Jewelry & Timepieces sale
1943 Omega 18K Gold Bumper Automatic Watch
Item Details
| Brand: | Omega |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | Omega Cal.28.10 RA PC |
| Estimated Production Year: | 1943 |
| Markings to Inside: | Omega Watch Co., Fab Suisse, Swiss Made, 18K 0.750, Helvetia Head Hallmark, 10537711, + PAT, Hammer Head #115 (Manufacture Favre & Perret SA Makers Mark) |
| Functions: | Subdial |
| Bracelet/Fob Material: | Leather, Base Metal |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 8.50 |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- running 60 second subdial.
- the dial has been refinished.
- aftermarket crown.
Dimensions
- lug to lug measurement is 41.00 mm.
- case to case measurement is 32.50 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 24.80 dwt.
Item #
ITMG559097







