View all items from Art, Antique Books, Décor, Vintage Jewelry & Timepieces sale
Hamilton Pacer 10K Gold Filled Electric Watch, Vintage
Item Details
| Brand: | Hamilton |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Pacer |
| Bezel Material: | Gold Filled |
| Case Material: | Gold-Filled |
| Caseback Material: | Gold Filled |
| Movement: | Hamilton Cal. 500A Electromechanical, 11 Jewels |
| Markings to Inside: | Hamilton W. Co. Lancaster, PA., 10K Gold Filled, S499900, S&W |
| Bracelet/Fob Material: | Leather, Stainless Steel |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.00" |
Condition
- not running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- the bezel, case and case back are 10K gold-filled.
Dimensions
- lug to lug measurement is 45.00 mm.
- case to case measurement is 32.00 mm.
Item #
ITMG559101







