Piaget Polo Perpetual Calendar 18K Gold Quartz Watch
Item Details
A Piaget Polo perpetual calendar 18K gold quartz wristwatch. A luxury watch that features the elegance of 18K yellow gold in a sleek and elegant design. This watch has a distinctive design with a gold dot, layered champagne dial accented with Dauphine hands and a date window. The dial is surrounded by an 18K yellow gold bezel and the timepiece is displayed on an 18K yellow gold tapered bracelet with a jewelry clasp.
| Brand: | Piaget |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Polo |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | Piaget Cal.1931P, 7 Jewels |
| Markings to Inside: | Piaget Swiss 3/10, 750, P✶G, Helvetia Head Hallmark |
| Functions: | Date |
| Bracelet/Fob Material: | 18K Yellow Gold |
| Bracelet/Fob Style: | Link |
| Clasp Style: | Jewelry Clasp |
| Total Length: | 7.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- nicks and scratches on the bezel near the crown.
- tapered bracelet.
Dimensions
- lug to lug measurement is 30.50 mm.
- case to case measurement is 25.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 87.20 dwt.
Item #
ITMG352221







