View all items from Remarkable Finds sale
Breitling Windrider Chrono Sirus 18K Gold and Stainless Steel Quartz Watch
Item Details
| Brand: | Breitling |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Windrider Chrono Sirus |
| Model Number: | B53011 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Breitling Cal.B53 (ETA Cal.251.262 base), 27 Jewels |
| Markings to Inside: | Breitling Swiss Made, B53011 |
| Functions: | Chronograph, Date, Screw Lock Crown, Unidirectional Bezel |
| Bracelet/Fob Material: | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Bracelet/Fob Style: | Engineer |
| Clasp Style: | Fold Over |
| Total Length: | 7.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- chronograph – second and minute hands.
- 12 hour and 1/10 second subdials.
- running seconds subdial.
- comes with box.
- the box is flaking.
Dimensions
- lug to lug measurement is 44.00 mm.
- case to case measurement is 40.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 85.90 dwt.
Item #
ITMG352539







