View all items from Antiques, Fine Art, Décor, Jewelry & More sale
Wittnauer 14K Gold Stem Wind Watch, Circa 1950
Item Details
| Brand: | Wittnauer |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Case Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | 9WN Stem Wind, 17 Jewels |
| Estimated Production Year: | Circa 1950 |
| Markings to Inside: | Wittnauer New York, Geneva, Montreal, 14K Gold, 8431A, 559739 |
| Functions: | Subdial |
| Bracelet/Fob Material: | Leather |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 8.75" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- rachet wheel screw for the mainspring is missing.
- continuous seconds subdial.
Dimensions
- lug to lug measurement is 32.00 mm.
- case to case measurement is 21.50 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 14.70 dwt.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG538778







