View all items from Antiques, Art, Décor, Furniture & Vintage Jewelry sale
Antique Arthur George Rendell 9K Gold Demi Hunter Watch
Item Details
| Brand: | Arthur George Rendell |
| Style: | Antique |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 9K Yellow Gold |
| Case Material: | 9K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 9K Yellow Gold |
| Movement: | Swiss Stem Wind + Pin Set |
| Markings to Inside: | Partial “A.G.R” (Arthur George Rendell Makers Mark), London Import Mark, 9.375, 384, London Date Letter “M” |
| Functions: | Subdial |
| Bracelet/Fob Material: | Leather |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.25" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- seconds subdial.
- blued hands.
Dimensions
- lug to lug measurement is 39.00 mm.
- case to case measurement is 34.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 21.20 dwt
Item #
ITMG536210







