Tiffany & Co. Schlumberger 18K Gold Quartz Watch
Item Details
A Tiffany & Co. Schlumberger 18K gold quartz wristwatch. An elegant and distinctive wristwatch that features a unique 18K yellow gold case and bezel set in place with an 18K yellow gold frame. This distinctive watch also features a champagne dial with gold stick hour markers, baton style hands and is displayed on a hand stitched ostrich strap bracelet with a peg in hole clasp.
| Brand: | Schlumberger, Tiffany & Co. |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | ETA Cal. E01.001 |
| Bracelet/Fob Material: | Leather, 18K Yellow Gold |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 5.75", 6.75" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- unique bezel clasp design.
- includes Tiffany & Co. box.
Dimensions
- lug to lug measurement is 31.00 mm.
- case to case measurement is 18.50 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 18.60 dwt
Item #
ITMG536923







