View all items from SPRING LANDMARK SALE sale
14K Yellow and Rose Gold Perfume Bottle Pendant on Tri-Gold Chain
Item Details
| Materials: | 14K Rose Gold, 14K White Gold, 14K Yellow Gold |
| Chain Type: | Rope |
| Necklace Length: | 22.00" |
| Necklace Closure Type: | Box Tab Insert |
| Hallmarks: | 14K PAT.PEND (pendant); 14K PAT. 3308517 (chain) |
| Total Weight (grams): | 36.50 dwt |
| Primary Stone(s) Type: | Ruby |
| Primary Stone(s) Details: | Heat |
| Primary Stone(s) Dimensions: | 2.00 mm x 1.50 mm – average |
Condition
- there is residual scent.
- the chain is removable from the pendant.
- This item has been evaluated and verified by a GIA Graduate Gemologist.
- All diamond and gemstone grading is done under GIA standards as the mounting permits, where gemstones are present; where mountings impede accurate measurements, (estimated) dimensions are provided. All weights and measurements are estimated and approximate. Weights are inclusive of all materials. Treatments for jadeite and other gemstones are assumed unless otherwise noted.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
- Please note that this item either contains perfume, or may contain residue of such. The winning bidder recognizes in the purchase of this item that a combustible material may be present and waives any claims against EBTH relating to the safety of this material. Shipping is restricted and purchaser must pick up at the sale site.
Item #
ITMG535853







