View all items from Antiques, Books, Fine Art & Vintage Jewelry sale
Vintage Breitling 18K Yellow Gold Watch
Item Details
| Brand: | Breitling |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | Breitling /Mervas Signed Venus Cal.178, 17 Jewels |
| Markings to Inside: | None |
| Functions: | Subdials |
| Bracelet/Fob Material: | Leather, Base Metal |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.25" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
Dimensions
- lug to lug measurement is 43.00 mm.
- case to case measurement is 35.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 27.50 dwt.
Item #
ITMG507604







