Chronoswiss Sirius Opus Skeleton 18K Gold and Stainless Steel Chronograph Watch
Item Details
A Chronoswiss Sirius Opus Skeleton 18K gold and stainless steel chronograph watch. A unique and elegant watch that features an 18K yellow gold bezel that frames a skeleton style dial with a clear look into the works of the watch accented with a contrast of white skeleton subdials and blued hands. This elegant watch also features a stainless steel case with an 18K gold bezel frame on an exhibition caseback, a gold onion crown and pushers. The timepiece is displayed on a leather bracelet with a stainless steel buckle clasp.
| Brand: | Chronoswiss |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Sirius Opus Skeleton |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Caseback Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Chronoswiss Cal. 7415 Automatic, 25 Jewels |
| Markings to Inside: | None |
| Functions: | Chronograph, Date |
| Bracelet/Fob Material: | Leather |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.25" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- skeleton dial.
- exhibition caseback.
Dimensions
- lug to lug measurement is 48.00 mm.
- case to case measurement is 38.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 47.30 dwt.
Item #
ITMG467354







