View all items from Exceptional Jewelry & Timepieces sale
Audemars - Piquet Gubelin 18K Gold Stem Wind Watch
Item Details
| Brand: | Audemars – Piquet |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Gubelin |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | Signed Audemars – Piquet, Stem Wind, 18 Jewe;s |
| Markings to Inside: | Audemars – Piquet Swiss, 18K.0.750 |
| Bracelet/Fob Material: | 18K Yellow Gold |
| Bracelet/Fob Style: | Mesh |
| Clasp Style: | Jewelry Clasp |
| Total Length: | 7.50" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- the crystal is lightly scratched and cracked at the 1 mark.
Dimensions
- lug to lug measurement is 33.00 mm.
- case to case measurement is 33.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 37.80 dwt.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG467194







