View all items from Fine Art, Vintage Jewelry & More sale
Lorus Mickey Mouse Gold Tone Watch with Mother of Pearl Dial
Item Details
| Brand: | Lorus, Disney |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | Base Metal |
| Caseback Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Shiojiri Cal. V500A Quartz |
| Markings to Inside: | Shiojiri Cal. V500A Quartz |
| Watch Details: | Mother-of-Pearl Dial |
| Bracelet/Fob Material: | Leather, Base Metal |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- new battery installed.
- mother of pearl mickey mouse dial.
Dimensions
- lug to lug measurement is 41.50 mm.
- case to case measurement is 34.00 mm.
Item #
ITMG386796







