View all items from Antiques, Fine Art, Vintage Jewelry & More sale
Vintage Hamilton Boulton 14K Gold Stem Wind Watch
Item Details
| Brand: | Hamilton |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Boulton |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Hamilton Cal.982, 19 Jewels |
| Markings to Inside: | Wadsworth, 14K Solid Gold, Pend’t Pat’d 5-3-27, 0198912 |
| Functions: | Subdial |
| Bracelet/Fob Material: | Leather, Base Metal |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 8.50" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- running seconds subdial.
- the dial has been refinished.
- the stem is extended from the case slightly when in the winding position.
Dimensions
- lug to lug measurement is 36.00 mm.
- case to case measurement is 20.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 16.80 dwt.
Item #
ITMG518745







