View all items from January Premier Sale sale
Hublot MDM 18K Yellow Gold and Stainless Steel Classic Chronograph Watch
Item Details
| Brand: | Hublot |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | MDM |
| Model Number: | 1621.2 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Caseback Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Hublot Cal. 1270 Quartz, 22 Jewels |
| Markings to Inside: | None |
| Functions: | Chronograph, Date, Tachymeter |
| Bracelet/Fob Material: | Rubber, 18K Yellow Gold, Stainless Steel |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Deployment |
| Total Length: | 7.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- stainless steel is pitting on either side of the crown.
- 18K gold caps on the chronograph pushers are worn on the edges.
Dimensions
- lug to lug measurement is 44.00 mm.
- case to case measurement is 37.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 39.40 dwt.
Item #
ITMG518315







