View all items from Heirloom Jewelry & Timepieces sale
Bvlgari Quadratto SQ 27 Quartz 18K Yellow Gold Watch
Item Details
| Brand: | BVLGARI |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Quadratto |
| Model Number: | SQ27 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | Signed Bvlgari 712 – MBVB Quartz, 8 Jewels |
| Markings to Inside: | 18K.750 (with hallmarks) 756 |
| Functions: | Date |
| Bracelet/Fob Material: | Leather |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- bracelet has some wear.
Dimensions
- lug to lug measurement is 37.00 mm.
- case to case measurement is 27.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 34.10 dwt.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG477993







