View all items from Vintage Jewelry & Timepieces sale
Vacheron & Constantin Patrimony Ultra Thin 18K Gold Watch, Circa 1964
Item Details
| Brand: | Vacheron & Constantin |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Patrimony Ultra thin |
| Model Number: | 6506 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | Vacheron & Constantin Cal.1003 Stem Wind, 17 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1964 |
| Markings to Inside: | Vacheron & Constantin Swiss Brevet + 76929, Other Pat.Pend., Helvetia Hallmark, 18K 0.750, Gabus Feres Oracier SA Makers Mark, 377053, 6506 |
| Bracelet/Fob Material: | Leather, 18K Yellow Gold |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- the bracelet is alligator and 18K yellow gold.
- has original crocodile strap.
- the strap on the watch has an 18K gold Patek Phillipe buckle attached.
- includes box.
Dimensions
- lug to lug measurement is 37.50 mm.
- case to case measurement is 33.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 16.90 dwt.
Item #
ITMG481112







