14K Gold Rolex Oyster Perpetual Automatic Watch, 1981
Item Details
A 1981 14K gold Rolex Oyster Perpetual automatic wristwatch. A luxury watch that features the classic design of the Oyster Perpetual collection with its round fluted 14K gold bezel framing a champagne dial with gold stick hour markers and baton-style hands. This watch also features the smooth timeless style of a 14K yellow gold Oyster bracelet that has a fold-over clasp with a crown hallmark.
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Oyster Perpetual |
| Model Number: | 6719 |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | 2030 Automatic, 28 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1981 |
| Markings to Inside: | 14K 585 6700, Montres Rolex S.A. Geneva Switzerland |
| Bracelet/Fob Material: | 14K Yellow Gold |
| Bracelet/Fob Style: | Oyster |
| Clasp Style: | Fold Over |
| Total Length: | 6.50" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
Dimensions
- lug to lug measurement is 31.20 mm.
- case to case measurement is 24.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 32.20 dwt.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG517374







