Hidden Dial Swiss Aureole 14K Yellow Gold Stem Wind Watch, Vintage
Item Details
A vintage 14K gold hidden dial Swiss Aureole stem wind wristwatch. A classic Swiss watch by Aureole with a 14K yellow gold mesh style bracelet that features a hidden hinged door. The door opens to display a silvertone dial with gold-tone stick hour markers and baton-style hands. This elegant watch also features a box tab closure with a security latch.
| Brand: | Aureole |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Stem Wind FHF59 – 21, 17 Jewels |
| Markings to Inside: | 4215012 |
| Bracelet/Fob Material: | 14K Yellow Gold |
| Bracelet/Fob Style: | Mesh |
| Total Length: | 6.75" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- spring-hinged cover on bracelet.
Dimensions
- lug to lug measurement is 22.80 mm.
- case to case measurement is 14.80 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 31.60 dwt.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG516976







