View all items from Menswear, Men's Coats, Timepieces & Accessories sale
Vintage Gruen Chrono-Timer 14K Gold Watch
Item Details
| Brand: | Gruen |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Chrono-Timer |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Gruen Cal.450, 17 Jewels |
| Markings to Inside: | Gruen Watch Co. Switzerland, Squirrel Hallmark, 56 14K 0.585, Hammer without Handle with 141 Inside, (Gabus Freres, Oracier SA Makers Mark) |
| Functions: | Chronograph, Subdial |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- small seconds subdial.
- center seconds hand chronograph.
- telemeter scale.
Dimensions
- lug to lug measurement is 40.50 mm.
- case to case measurement is 33.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is24.40 dwt.
Item #
ITMG516887







